Kimliksiz Dilan’ın hayali üniversiteye gitmek

Evlilik dışı dünyaya gelen ve annesiz, babasız, vatansız şekilde hayatta kalmaya çalışan Dilan B’nin tek isteği Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olmak.

Cemre Yuvarlak- İstanbul’da bir gece kulübünde çalışan Azerbaycan uyruklu anne ile Türk bir babadan evlilik dışı dünyaya gelen Dilan B, annesinin sınır dışı edilmesi ve kendisine kimlik çıkartılamaması nedeniyle hayatını vatansız geçiriyor.

İzmir’de yaşayan 19 yaşındaki Dilan B, Azerbaycan uyruklu Nazlı R’nin Abdurrahman B ile olan evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldi. Henüz 6 aylıkken babasından kaçırılan Dilan’ın hayatı, gece kulübünde çalışan annesinin sınır dışı edilmesiyle değişti.

Henüz 10 yaşındayken devlet yurtlarına yerleştirilen Dilan B’ye sığınmacı kimliği verildi. Kendisini Türk vatandaşı olarak gördüğü, sığınmacı kartıyla eğitim ve sağlık hizmetlerini alabildiği için vatandaşlık başvurusu yapmayan genç kız, 19 yaşına geldiğinde vatansızlık ve yuvasızlıkla karşı karşıya kaldı.
Dilan B, yaptığı açıklamada Türk polisine henüz 10 yaşındayken sığındığını, okuma yazmayı devlet yurtlarında öğrendiğini, tüm ihtiyaçlarının sığınmacı kimliğiyle karşılandığını anlattı.

‘Bizim kardeşimizdir’ dediler’

17 yaşına geldiğinde babalık davası açarak Türk vatandaşlığına geçmesi gerektiğini öğrendiğini söyleyen Dilan B, “Neden babamın üzerine kayıt yapılmadı bilmiyorum. Sığınmacı kimliğimin başvurusu da yurt tarafından yapıldı. Sonrasında babamın çocukları beni kabul etti, ‘Bizim kardeşimizdir’ diye dilekçe verdiler.

Fakat bununla ilgili bir gelişme yaşandı mı bilmiyorum. Küçük olduğum için maalesef takibini yapamadım. Yurttan çıkınca vatandaşlık işini çok kolay bir şekilde halledebileceğimi düşünüyordum. Çünkü hukuki olarak çok bir bilgim yoktu.” dedi.

Reşit olduktan sonra lise son sınıfta kaydını Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine aldırdığını ve 2023’te mezun olduğunu kaydeden Dilan B, geçimini sigortasız olarak günlük işlerde çalışarak sağladığını ifade etti.

Dilan B, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yandan çalışıp geçimimi sağladığım ve bir yandan da okuluma devam ettim. Hukuki süreci tek başıma başlatamadım. Ben belgeleri toplayana kadar İl Göç İdaresi’nden hakkımda yeni bir karar çıktı. Okulumu bitirdiğim ve  İzmir‘de kalmak için resmi bir sebebim olmadığı için İstanbul’a yol izin belgem çıkarıldı. 2 hafta süre verildi ve aksi halde kimliğimin feshedilebileceği tarafıma iletildi. İstanbul’da ikamet gösterecek yerim ve maddi durumum olmadığı için  İzmir‘den ayrılamadım.

Burada hali hazırda kıt kanaat geçinirken, farklı bir şehre gidip hayatımı oraya taşıyamadım.”
Bu süreçte Azerbaycan’da yaşayan annesine ulaştığını, ondan iyi niyetli bir yanıt alamadığını söyleyen Dilan B, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçerek üniversiteye gitmek istediğini anlattı.

Dilan B. duygularını, “İleride kendi hayatımı kurmak istiyorum ben de herkes gibi. Mutlu bir yuva kurmak istiyorum. Kendi yuvam. Ben annemin ve babamın yaptığı hataları yapmam. Çocuğuma daha iyi bir hayat sunmak isterim.” sözleriyle ifade etti.