İzmir’de LGBTİ+ bireyler hakları için bugün sokağa iniyor

Efe SEKİTMEZ/Çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve aktivistlerden oluşan İzmir Onur Haftası Komitesi, bütün bileşenleriyle ‘Yer Var Mı?’ teması altında 24-30 Haziran 2024 tarihleri arasında barış içinde ve şiddetsiz 12. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini düzenleyeceklerini açıkladı.

Fotoğraf: Murat Kocabaş

Haziran 1969’da Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Stonewall gösterileri, cinsel azınlıklara yapılan baskılara karşı ilk eylem olarak tarihe geçti. Bu tarihi olay, dünya genelinde her yıl haziran ayının sonlarında yapılan ‘Onur Yürüyüşü’nün’ başlangıcı oldu. Tüm dünyada haziran ayında LGBTİ+ bireylerin ve onlara destek veren aktivistlerin katılımıyla bir dizi etkinlik, tören ve yürüyüş düzenleniyor.

‘BİZLERE YER VAR MI’

İzmir Onur Haftası Komitesi yetkilileri de yaptıkları açıklamada bu yıl 24-30 Haziran tarihleri arasında 12. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası’nı barış içinde düzenlemek istediklerini dile getirdi. Komite yetkilileri, bu yıl ‘Yer Var Mı?’ temasıyla yapılacak etkinliklerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Biz bu yıl bir soru sorduk. ‘Yer var mı?’ dedik. Yani sistemin sürekli bizleri ötekileştirmesinden, gerek yuvalarımızdan edilmemiz, gerekse kaldığımız sokaklardan atılmamızı mücadelemizin ana konusu yaptık. Politik anlamda yer bulamıyor olmamız, hukuki anlamda yer bulamıyor olmamız ve en önemlisi istihdamda yer bulamıyor olmamız bizi, ‘bizlere yer var mı?’ diye sormaya itti.”

‘ÖZGÜRLÜĞÜ ÖRGÜTLÜYORUZ’

Özgürlüğü örgütlediklerini söyleyen İzmir Onur Haftası Komitesi yetkilileri, insan hakları bilincinin yerleşmesi için çalıştıklarını dile getirdi. Komite yetkilileri, “Hak bilincini yükseltilen, örgütlenen bireyler özgürlüğünü elde etmek için çabalar. Burada özgürlüğünü elde etmek için çabalamak cümlesinin ne kadar garip olduğunu biliyoruz. Fakat bunun coğrafi bir atmosferden kaynaklandığını da söylemek isterim. Türkiye’de olduğumuz için özgürlüğümüze elde edebilmek için çabalıyoruz” diye konuştu.

12’NCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilecek İzmir’deki yürüyüşün barış içinde, şiddetsiz geçmesi için çalıştıklarını aktaran komite yetkilileri, geçtiğimiz yıl hukuk dışı müdahalelere maruz kaldıklarını hatırlattı. Her türlü baskıya rağmen mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirten aktivistler, “Biz tekrar o alana gideceğiz. Tekrardan engellemelere belki de maruz kalacağız. Ancak mücadelemize yılmadan devam edeceğiz” diyerek, özgürlük ve insan hakları adına çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.