İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı desteği ile ‘Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR Projesi’ Eylül 2021 tarihinde başladı. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği ortaklığıyla İzmir, Manisa ve Muğla odaklı sürdürülen proje kapsamında medyadaki şiddet dili dönüştürülerek, farkındalık çalışmaları yapıldı.

Şiddet Haritası

“NAR- Kadın ve LGBTİ+ Bireyler Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi” Türkiye’de ilk kez 3 şehir odaklı şiddet haritalamasını gündeme getirdi.
Tespit edilen şiddet yoğun mahallelerde Nar Buluşmaları düzenlenerek, psikolog, avukat ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir değişim başlattı. Proje kapsamında İzmir, Manisa ve Muğla’da şiddetin yoğun yaşandığı 8 mahalle buluşması yapıldı. Bu buluşmalarda mahallenin kanaat önderleri ve kadınlarla ayrı ayrı eğitimler düzenlendi. Proje ekibi ve yerel yöneticiler ile mahallenin esnafları tek tek gezilerek, “Mahallemize şiddet giremez” stickerları esnafların dükkanlarına yapıştırıldı ve esnafa bilgiler verildi.

Eğitimler

Proje kapsamında 45 gazeteciye toplumsal cinsiyet eşitliği ve habercilik eğitimleri verildi. İletişim uzmanları tarafından verilen 30 saatlik eğitimlere katılan gazeteciler şiddete karşı haber, belgesel ve kampanya sloganları üreterek, telif desteği almışlardır.