İGC Nar1 Projesi şiddete karşı farkındalık yarattı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı desteği ile başlayan ‘Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR Projesi’ Eylül 2021 tarihinde başladı. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği desteğiyle İzmir, Manisa ve Muğla odaklı sürdürülen proje kapsamında medyadaki şiddet dili dönüştürülerek, farkındalık çalışmaları yapıldı.

Nar Mahalle Buluşmaları

“NAR- Kadın ve LGBTİ+ Bireyler Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi” Türkiye’de ilk kez 3 şehir odaklı şiddet haritalamasını gündeme getirdi.
Tespit edilen şiddet yoğun mahallelerde Nar Buluşmaları düzenlenerek, psikolog, avukat ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir değişim başlattı. Proje kapsamında İzmir, Manisa ve Muğla’da şiddetin yoğun yaşandığı 8 mahalle buluşması yapıldı. Bu buluşmalarda mahallenin kanaat önderleri ve kadınlarla ayrı ayrı eğitimler düzenlendi. Proje ekibi ve yerel yöneticiler ile mahallenin esnafları tek tek gezilerek, “Mahallemize şiddet giremez” stickerları esnafların dükkanlarına yapıştırıldı ve esnafa bilgiler verildi.


Mahalle buluşmalarında billboard, broşür ve diğer tanıtım araçları kullanılarak şiddete karşı farkındalık düzeyi artırılması hedeflendi.

Doğru Haber Dili

Projenin diğer önemli kısmı ise toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı haber dilini yaygınlaştırmak. Mülkiye Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kooperatifi Başkanı kimliğiyle Prof.Dr.Sevda Alankuş danışmanlığında Prof.Dr. Eser Köker, Doç.Dr. Hatice Çoban Keneş, Doç.Dr. Meral Özçınar, Av. Birgül Değirmenci, iletişim uzmanı Fehmi Ağduk Bianet editörü Evrim Kepenek tarafından 45 gazeteciye toplumsal cinsiyet odaklı eğitimleri verildi . Eğitimlerde; “Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet Nedir? Şiddet ile karşılaşınca ne yapmalı?”; “Medya ve STK çalışanları için şiddete uğrayanlara yaklaşım”; “Toplumsal Cinsiyet Odaklı İletişim ve Şiddeti anlatmak” konuları işlenirken, toplumsal cinsiyet odaklı habercilik, video ve kampanya atölyeleri düzenlendi.
4 Aralık’ta online olarak başlayan 30 saatlik eğitimler 11 Aralık’ta sona erdi. Eğitimlerin çıktıları olarak, haber, belgesel, kamu spotları, afiş ve billboard metinleri, jingle, podcast hazırlandı. İGC bünyesinde oluşturulacak bir ‘Haber Yayın Kurulu’ vasıtasıyla onbeş günde bir en başarılı aile, kadın, şiddet haberleri seçildi. Şiddete karşı doğru haber dilinin kullanıldığı ve sesi duyulmayan insanları güçlendirmek adına toplam 72 habere telif ödendi.

Belgeseller, Kamu Spotları Hazırlandı

Proje eğitimine katılanların hazırladığı ve yayın kurulu tarafından onaylanan 5 kısa belgesel, 5 kamu spotu, 3 radyo jingle ve 2 podcast  yayınlandı. Tüm bu proje çalışmaları İGC’nin ve projenin internet sitesinde, 9 Eylül Gazetesi’nde ve sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Proje ürünlerini yaygınlaştırmak adına influencerlar ve diğer medya kuruluşları ile iş birlikleri yapıldı. İzmir, Manisa ve Muğla’da bulunan 30 internet haber sitesi ile proje banner, belgeselleri ve haberleri yaygınlaştırıldı. 7 ünlü influencer ile Nar Projesi sloganları ile proje tanıtım videosu yapıldı ve yayınlandı.

Nar Ödüllerle Taçlandı

Nar Projesi yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birlikleri geliştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Barosu ile protokoller imzalandı. Ayrıca Manisa, ve Muğla Güllük Belediyeleri ile de çalışmalar yürütüldü. Şiddete karşı iletişim güç birliği oluşturan Nar Projesi, yürütüldüğü 15 aylık süreç boyunca 2 ödül ile en başarılı proje uygulaması şeçildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından her türlü şiddet ve ayrımcılıkla mücadele kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik iyi uygulama örneklerinin ödüllendirildiği ‘İzmir’in Yıldızları’ ödülleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlendi. STK’lar, Meslek Odaları, Gönüllü Kuruluşlar kategorisinde İzmir Gazeteciler Cemiyeti Nar Projesi ile İzmir’in Yıldızları ödülüne layık görüldü.
Nar Projesi’ne bir diğer anlamlı ödül de Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği’nden geldi. Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği’nin her yıl belirlediği Karşılıksız Hizmet Birincilik Ödülünü 2022 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Nar Projesi ile kazandı.